ELEKTRONİK SERBEST MESLEK MAKBUZU BAŞVURU ADIMLARI

Başvuru için öncelikle mali mühür almak gerekecektir. TÜBİTAK tarafından sağlanan mali mühür başvuruları internet ortamından yapılmaktadır. Mali mühürle elektronik ortamda yapılan işlemin kaynağı, bütünlüğü, geçerliliği, içeriği ve gizliliği sağlanmaktadır.  Bu kartlar yine bir USB kart okuyucu ile beraber ücreti mukabili 5 yıl garantili olarak TÜBİTAK tarafından mükelleflere verilmektedir. e-SMM kullanmak isteyenler mali mühür almak için TÜBİTAK’a başvururlar.

1- Mali Mühür Başvurusu

http://mm.kamusm.gov.tr/ adresinden mali mühür başvurusunda bulunmak gerekecektir.

Başvuru sırasında sorun yaşamamak için şunlara dikkat etmek gerekir.

a) İnternet Explorer veya Mozilla Fİrefox kullanılmalı (Biz Internet Explorer kullandık). Chrome, Opera, Microsoft Edge ve diğer tarayıcılarla sorunlar çıkmaktadır.

b) Java’nın “Java6 Update 37 sürümü”nün hem 64 bit sürümü hem de 32 bit sürümü yüklenmelidir. Daha üst java sürümleri de kullanılabilir ancak daha alt java sürümleri yüklü ise önce diğer sürümler kaldırılarak daha sonra bu sürüm yüklenmelidir. Diğer sürümler ile uyumlu değildir.

c) http://mm.kamusm.gov.tr/ sayfası açılır. Başvuru süreci bölümü tıklanarak gerekli bilgiler doldurulur. Önemli nokta Sertifika Bilgileridir. HSM veya AKILLI KART VE KART OKUYUCUSU seçenekleri ile üretilecek sertifika sayısı seçilir. HSM Donanımsal Güvenlik Modülünde içerisine mali mühür sertifikasının yüklendiği çok daha fazla işlem yapma kapasitesine sahip bir mühür çeşididir. Bu seçeneği çok fazla e-fatura düzenleyecek firmaların tercih etmesi gerekir. Örneğin saniyede 45-50 serbest meslek makbuzu kesen bir serbest meslek erbabı bu yöntemi tercih etmelidir. Akıllı Kart ve Kart Okuyucu seçeneğinde elektronik mali mühür oluşturma verisi elektronik mali mühür oluşturma verisinin güvenliğini ve gizliliğini temin edecek teknik özelliklere sahip bir kartın içerisinde yer almaktadır. Bu mali mühür türünün USB ve masaüstü olarak iki seçeneği vardır. Genelde mükellefler USB seçeneğini seçmektedirler. Bu seçenekte 10 -12 saniyede bir serbest meslek makbuzu imzalanacağından serbest meslek makbuz ihtiyacı bu düzeyde olan serbest meslek erbabının bu mali mühür seçeneğini tercih etmesi gerekir.

2-E-SMM Başvurusu

Mali mühür cihazı geldikten sonra “www.efatura.gov.tr” internet adresinde e-smm başvuru ekranındaki bilgiler doldurulacaktır. Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Başvuru Kılavuzu detaylı bilgiyi içermektedir. e-Serbest Meslek Makbuzu Uygulamasına özel entegratör aracılığıyla dahil olmak isteyen mükellefler; doğrudan Başkanlıktan izin almış özel entegratörlerden herhangi birine başvuracak olup, bu mükelleflerin ayrıca Başkanlığa başvuruda bulunmalarına gerek bulunmamaktadır.

E-Serbest Meslek Makbuzu Başvurusu nasıl yapılır?