Sevgili E-SMM üyeleri,

E-serbest meslek makbuzu uygulamasına başvuru ve kullanıma geçişle ilgili aşağıda yer alan açıklamalarımızı bulabilirsiniz.

Geçmiş süreci kısaca açıklamak gerekirse; Serbest Meslek Makbuzlarının elektronik ortamda düzenlenmesini gerektiren yasal mevzuat hükümleri 2017 yılı itirabiyle yayınlandı. Buna göre ;

2016 yılı gayri safi hasılatı 50 bin TL ve üzeri olan serbest meslek erbaplarının 01/07/2018 tarihine kadar uygulamaya dahil olması; 1/1/2019 tarihinden itibaren ise; gayrisafi hasılat tutarına bakılmaksızın tüm serbest meslek erbaplarının, söz konusu uygulamaya dahil olması zorunludur.

Gelir İdaresi tarafından son yapılan açıklamalar doğrultusunda başvurunun nasıl yapılacağı açıklanmıştır. Süreci kısaca açıklamak gerekirse, bavurunun birinci kısmı mali mühür alınması, ikinci kısmı ise gelir idaresinin sitesine başvuru yapılmasından oluşmaktadır.

Öncelikle Mali mühür sertifikası alınmalıdır. Kaşe imza uygulamasının dijital karşılığı da diyebileceğimiz mali mühür, TEknolojisi TÜBİTAK tarafından hazırlanan bir USB disk içinde sunulan dijital bir araçtır.

1- Mali Mühür Başvurusu

https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresinden başvuru yapılması gerekmektedir.

 

Başvuru yapıldıktan sonra, mali mühür, USB bellek şeklinde adresinize gelecektir. Peki Mali mühür geldikten sonra ne yapmalısınız? İşte bu sorunun cevabını bulacağınız link: http://mm.kamusm.gov.tr/surecler/aldim_ne_yapmaliyim/

2- Gelir İdaresi Portalına Başvuru

Mali mühür işlemlerini tamamladıktan sonra https://portal.efatura.gov.tr/EArsivPortalBasvuru/  linki ile Gelir İdaresi Başkanlığına e-smm başvurusu yapabiliyoruz.

Vergi kimlik kartı, adres bilgilerini doldurduktan sonra  Formda yer alan “Kesilecek Belge türü” alanını”Serbest Meslek Makbuzu” olarak doldurmalıyız.

E-Serbest meslek makbuzu başvuru sürecini bu şekilde tamamlıyoruz.

İyi günler dileriz.

E-SMM Ekibi

 

E-Serbest Meslek Makbuzu başvuru süreci nasıl olacak? Mali Mühür Alınması ve GİB Başvurusu